Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (2023)

Proces rozwoju systemu operacyjnego Windows 11 został ukończony, a większe aktualizacje funkcjonalne będą wprowadzane raz w roku. Benchmarki wykazują, że nowe środowisko pracy ma niewielką przewagę pod kątem prędkości działania nad Windows 10. Inne testy porównawcze dochodzą, że wydajność obu systemów operacyjnych jest mniej więcej taka sama. Windows 11 zapewnia przewagę w obsłudze procesorów 12. generacji Intel Core z rdzeniami P-Core (Performance Core) i E-Core (Effecient Core), które nie są tak dobrze wspierane przez Windows 10. Aktualizacje sterowników z pewnością podniosą w przyszłości prędkość – niezależnie od zastosowanego CPU. Windows 11 działa płynnie: Okna otwierają się z charakterystyczną animacją, która została zaczerpnięta z Windows 10.

Nie jest zaskoczeniem, że nowa wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows jest wydajniejsza od poprzedniej. Już Windows 7 działał znacznie szybciej niż Vista. Z kolei Windows 8/8.1 i 10 przewyższały "siódemkę" za sprawą trybu szybkiego uruchamiania, który również znajduje się w Windows 11. Aby uzyskać maksymalną szybkość podczas uruchamiania i wyłączania systemu, nie należy go wyłączać. Poza trybem szybkiego uruchamiania, zwany także hybrydowym uruchamianiem, istnieją inne czynniki, które wpływają na wydajność. Poniżej znajduje się przegląd działań tuningowych dla Windows 11, dzięki którym można oczyścić system operacyjny i zwiększyć jego szybkość działania.

Wróć do spisu treści

Darmowe narzędzia tuningowe dla Windows 11

CCleaner to wszechstronny program do oczyszczenia i systemów operacyjnych Windows. Dzięki niemu można zarówno usunąć niepotrzebne pliki, jak i błędne wpisy w rejestrze. Za pośrednictwem komponentu "Optymalizator wydajności" w wersji CCleaner Professional, aplikacja porządkuje listę programów uruchamianych wraz z systemem, a także wyłącza zbędne procesy działające w tle, co prowadzi do odciążenia pamięci operacyjnej RAM i poprawy wydajności.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (1)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

CCleaner

Wróć do spisu treści

Dostosuj ustawienia systemu Windows 11

Winaero Tweaker to darmowy program do tweakowania Windows, który pozwala na zmianę wielu ustawień systemowych. Należy mieć na uwadze, że aplikacja została stworzona z myślą o dostosowaniu środowiska pracy do indywidualnych preferencji zamiast go przyspieszać. Zarówno podział na kategorie, jak i funkcja wyszukiwania sprawiają, że szybko znajdziesz ustawienia, które chcesz zmienić. Winaero Tweaker pozwala m.in. zmienić rozmiar paska zadań, co nie jest możliwe przy użyciu narzędzi dostarczanych przez Windows 11. Wcześniejsze wersje systemu operacyjnego firmy Microsoft umożliwiały skanowanie.

Edytor konfiguracji zawiera linki, które pokazują dodatkowe informacje o danej zmianie w przeglądarce internetowej, co z pewnością docenią bardziej doświadczeni użytkownicy. W ten sposób będzie można dowiedzieć się, jak ręcznie wprowadzić modyfikacje w rejestrze systemowym.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (2)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

Winaero Tweaker

Podobną funkcjonalność oferuje TweakPower. Aplikacja, oprócz zmiany ustawień w systemie Windows, oferuje również możliwość usuwania niepotrzebnych plików. Co ciekawe, darmowy program zawiera w sobie klasycznego klienta Windows Update, za pomocą którego zainstalujesz aktualizacje systemu bez potrzeby korzystania z aplikacji "Ustawienia".

Wróć do spisu treści

Zakończ procesy w pamięci RAM i odinstaluj niepotrzebne programy

Programy działające w pamięci operacyjnej RAM nie spowalniają systemu, ale zmienia się to, gdy zostanie ona wypełniona w całości – im mniej procesów w tle, tym lepiej. Darmowe narzędzie Process Explorer nie tylko wyświetla szczegółową listę aktywnych programów działających w tle, ale także pozwala zakończyć ich pracę. Warto również skorzystać z możliwości oferowanych przez Autoruns do zarządzania listą rzeczy uruchamianych wraz ze startem systemu operacyjnego Windows. Wspomnienia narzędzia są częścią pakietu Sysinternals firmy Microsoft.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (4)

Foto: Komputer Świat

Process Explorer

Microsoft zaleca, aby dla systemu operacyjnego Windows 11 używać pamięci masowych o pojemności 64 GB lub większej. Jeśli korzystasz z nośnika półprzewodnikowego SSD o małym rozmiarze, powinieneś/powinnaś odinstalować niepotrzebne programy za pomocą Revo Uninstaller Pro. Korzystając z tego narzędzia nie tylko odzyskasz więcej wolnego miejsca na SSD i usuniesz zbędne wpisy z rejestru systemowego, ale również oczyścisz autostart.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (5)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

Revo Uninstaller Pro

Wróć do spisu treści

Defragmentacja dysku twardego

Defragmentator w systemie operacyjnym Windows 11 jest nieznacznie ulepszony od tego w "dziesiątce". W większości przypadków jest wystarczający. Dla tych, którzy potrzebują więcej, polecamy niemieckiej produkcji program O&O Defrag Professional. Dzięki niemu możesz zoptymalizować strukturę dysku twardego. W przypadku nośników SSD jest to niepotrzebne, ale O&O Defrag Professional może zoptymalizować pamięć flash poprzez polecenie TRIM. Alternatywnie możesz skorzystać z darmowego programu IObit Smart Defrag.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (6)

Foto: Komputer Świat

O&O Defrag Professional

Wróć do spisu treści

Wyczyść Windows 11 za pomocą narzędzia systemowego

Klasyczne czyszczenie pamięci masowych stosowane w poprzednich wersjach systemu Windows jest nadal dostępne: Aby uruchomić składnik "Oczyszczanie dysku", naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R i wpisz cleanmgr. Funkcja systemowa skanuje dysk w poszukiwaniu niepotrzebnych danych i usuwa je. Pliki nie są przenoszone do kosza, co oznacza, że nie można ich łatwo przywrócić. Jednakże, omijając kosz, zajęta przestrzeń jest natychmiast zwalniana. Jako że znajdowane treści nie są niezbędne do działania Windows, nie musisz się martwić o negatywne skutki czyszczenia. Po zakończeniu skanowania wybranego woluminu, zobaczysz odnalezione śmieci wraz z informacją o ilości zajętego miejsca. Za pomocą pól wyboru decydujesz, które elementy mają zostać usunięte, a po zaznaczeniu danego wpisu zobaczysz jego szczegółowy opis.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (7)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

Systemowe narzędzie "Oczyszczanie dysku" w prosty i szybki sposób pozwala pozbyć się niepotrzebnych plików z dysku twardego

W zależności od wybranej opcji czyszczenia, w oknie "Oczyszczanie dysku" może pojawić się przycisk "Wyświetl pliki", który pozwala zobaczyć to, co zostanie usunięte. Jeśli chcesz znaleźć jeszcze więcej śmieci, kliknij "Oczyść pliki systemowe" i uruchom "Oczyszczanie dysku" z uprawnieniami administratora. Komponent systemowy ponownie przeskanuje dysk, a następnie pozwoli na wybór plików do usunięcia. Na koniec kliknij na "OK" i "Usuń pliki".

CCleaner usuwa więcej śmieciowych plików niż wbudowana w system funkcja "Oczyszczanie dysku". Aplikacja skanuje i czyści dodatkowe obszary, takie jak dane przechowywane w przeglądarkach internetowych. CCleaner oferuje również możliwość wyszukiwania i usuwania błędnych wpisów w rejestrze Windows.

Wróć do spisu treści

Zrób porządek poprzez aplikację "Ustawienia"

Tak samo jak miało to miejsce w Windows 10, tak i aplikacja "Ustawienia" systemu Windows 11 posiada w sobie narzędzie do czyszczenia. Naciśnij skrót klawiaturowy Windows + I, a następnie przejdź do "Pamięć" w sekcji "System". W razie potrzeby możesz aktywować "Czujnik pamięci" poprzez przestawienie przełącznika, aby automatycznie zwalniać miejsce. Można również dostosować harmonogramy oczyszczenia – po kliknięciu na "Czujnik pamięci".

Wróć do spisu treści

Windows 11 ostrzega o dodaniu nowych pozycji do autostartu

Jedną z innowacji w Windows 11 jest to, że system informuje o dodaniu nowych pozycji do autostartu. W ten sposób użytkownicy mogą kontrolować, jakie programy uzyskują dostęp do pamięci operacyjnej RAM od samego początku działania systemu, co może poprawić wydajność komputera. Kiedy, po prawej stronie nad obszarem powiadomień na pasku zadań pojawi się komunikat z informacją o dodaniu wpisu do listy autostartu, kliknij na niego, aby przejść do aplikacji "Ustawienia". W wyświetlonym oknie możesz włączać lub wyłączać dane pozycje z automatycznego uruchamiania się wraz z systemem Windows 11.

Wróć do spisu treści

Windows 11: Wywołaj systemowego defragmentatora

Nasze doświadczenia wskazują, że Windows 10 działa wolniej na komputerach z klasycznym dyskiem twardym HDD jako dyskiem rozruchowym niż Windows 7. W przypadku Windows 11 sytuacja będzie podobna, zwłaszcza że wymagania sprzętowe nieznacznie wzrosły. Bez względu na to, czy używasz go jako dysku rozruchowego, czy magazynu plików, zalecamy defragmentację klasycznego dysku twardego HDD. Możesz to zrobić za pomocą wspomnianego wcześniej O&O Defrag Professional lub skorzystać z narzędzia systemowego. Decydując się na drugie rozwiązanie, naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R, wpisz frazę dfrgui i zatwierdź enterem. Od systemu operacyjnego Windows 8 narzędzie "Optymalizowanie dysków" przyspiesza działanie nośnika SSD – odpowiednik w Windows 11 może zrobić to samo. Wtedy dysk SSD otrzymuje polecenie wyczyszczenia obszarów pamięci masowej z wcześniej usuniętych plików, aby przyszłe operacje zapisów w te obszary mogły odbywać się bez opóźnień związanych z koniecznością wcześniejszego wyczyszczenia – co zajmuje czas.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (8)

Foto: własne

Systemowe narzędzie "Optymalizowanie dysków" pozwala przeprowadzić defragmentację

Jeśli chodzi o częstotliwość automatycznej defragmentacji, w ustawieniach narzędzia "Optymalizowanie dysków" możesz wybrać jedną z trzech dostępnych opcji: "Codziennie", "Cotygodniowo" i "Comiesięcznie". Nowością w defragmentatorze Microsoft Windows 11 jest przycisk "Widok zaawansowany". Po jego zaznaczeniu zostaną wyświetlone ukryte woluminy.

Wróć do spisu treści

Optymalizacja usług systemu Windows 11

W systemach operacyjnych Windows istnieją również usługi: Miniprogramy, które ładują się podczas uruchamiania środowiska pracy, ale pozbawione są graficznego interfejsu użytkownika GUI. Działają w tle i zazwyczaj wymagają niewielkich zasobów. Jednakże, czasami mogą zużyć znaczną część zasobów CPU, a kiedy to się stanie, jest trudne do przewidzenia. Ich optymalizacja wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza jeśli dokonujemy wielu zmian za jednym zamachem, zamiast dezaktywować usługi pojedynczo i obserwować wpływ na system operacyjny. Jeśli chcesz spróbować posprzątać w usługach, naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R, wpisz services.msc, aby otworzyć menedżera usług.

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (9)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

Usługi systemu Windows 11

Wróć do spisu treści

Aktualizacje dla systemu Windows 11 i programów

Aby zapewnić bezpieczną pracę komputera, powinieneś/powinnaś regularnie instalować aktualizacje. Od czasów Windows 10 cały proces odbywa się automatycznie i nie da się jej wyłączyć bez znaczącego wysiłku. W Windows 11 jest tak samo: W niektórych przypadkach aktualizacje mogą przynieść wzrost wydajności. Aby wyszukać aktualizacje, otwórz aplikację "Ustawienia" za pomocą skrótu klawiaturowego Windows + I, a następnie z menu po lewej stronie wybierz "Windows Update". Teraz naciśnij "Sprawdź aktualizacje".

Ważne jest aktualizowanie zainstalowanych programów zewnętrznych. Jeśli aplikacje same wykonują aktualizacje, nie wyłączaj automatycznej aktualizacji. W ten sposób unikniesz luk (większe bezpieczeństwo) i błędów (większa stabilność).

Wróć do spisu treści

Włączenie trybu szybkiego startu

Tryb szybkiego startu jest fabrycznie aktywny i przyspiesza rozruch. Sprawdź, czy tak jest w Twoim przypadku: Wywołaj opcje zasilania za pomocą skrótu klawiaturowego Windows + R i frazy powercfg.cpl. Po lewej stronie kliknij na łącze "Wybierz działanie przycisków zasilania". W sekcji "Ustawienia zamykania" sprawdź, czy pole wyboru "Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)" jest zaznaczone. Jeśli tak, zamknij okno opcji zasilania. Jeśli nie, nie możesz go po prostu zaznaczyć: Pole wyboru jest wygaszone, aby je zmienić, kliknij na "Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne". Następnie zaznacz pole wyboru i naciśnij "Zapisz zmiany".

Wróć do spisu treści

Dezaktywacja efektów graficznych

Klasyczną wskazówką dotyczącą optymalizacji systemu operacyjnego jest wyłączenie efektów graficznych. Mają one charakter ozdobny i są często zbędne. Osoby preferujące minimalizm mogą z nich zrezygnować. W szczególności na starszych komputerach może to przyspieszyć działanie systemu. Oto, jak to zrobić: Naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R i wpisz systemPropertiesPerformance. W oknie "Opcje wydajności" wybierzesz, które efekty graficzne mają być włączone lub wyłączone. Alternatywnie możesz skorzystać z jednej z dwóch opcji: "Dostosuj dla uzyskania najlepszego wyglądu" lub "Dostosuj dla uzyskania najlepszej wydajności". Potwierdź zmiany klikając na "Zastosuj" i "OK".

Jak przyspieszyć Windows 11? Najlepsze wskazówki i narzędzia do tuningu (10)

Foto: Tomasz Szydłowski / Komputer Świat

Efekty wizualne Windows 11

Jeśli chcesz przede wszystkim pozbyć się animacji pojawiania się okien, upewnij się, że pole wyboru "Stosuj animację podczas minimalizowaniu i maksymalizowaniu okien" nie jest zaznaczone. Po dokonaniu zmian kliknij "Zastosuj". Jednak warto pamiętać, że ten zabieg może przynieść niewielkie korzyści, ponieważ nieprzyjemne skutki uboczne są różnorodne: Animacja wyłącza się przy otwieraniu, minimalizowaniu, zamykaniu i maksymalizowaniu okien. Dodatkowo, ekskluzywny dla Windows 11 efekt wizualny przy skalowaniu okien poziomo również zanika: W Windows 7 pojawiła się możliwość przeciągnięcia okna na lewy lub prawy krawędź ekranu, aby dostosować je do 50% powierzchni wyświetlacza. W Windows 11 jest to jednak wykonane jeszcze lepiej.

Wróć do spisu treści

Aktywuj plan zasilania "Ultimate Performance"

Od Windows 10 Build 1803 (aktualizacja z kwietnia 2018 roku) istnieje ukryty plan zasilania o nazwie "Ultimate Performance". Obiecuje on, że zapewni "maksymalną wydajność na komputerach wyższej klasy". Jednak nie przynosi to zauważalnego wzrostu wydajności – osoby chcące wycisnąć wszystkie możliwości tuningu, powinny spróbować. Otwórz okno dialogowe "Uruchamianie" przez naciśnięcie skrótu klawiaturowego Windows + R lub wiersz polecenia i zainstaluj ten tryb za pomocą następującego kodu:

Powercfg —duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Po otwarciu opcji zasilania (naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R i wpisz powercfg.cpl) znajdziesz teraz opcję "Ultimate Performance".

Wróć do spisu treści

Resetowanie systemu Windows 11

Jeśli nie uda Ci się wystarczająco przyspieszyć Windows 11, który działa wolno, zresetuj go: Naciśnij skrót klawiaturowy Windows + R, wpisz systemreset i postępuj zgodnie z instrukcjami. Windows 11 uruchomi się ponownie i będzie działał jak po świeżej instalacji. Spodziewaj się, że proces przywracania zajmie do 30 minut. Czas ten może się różnić w zależności od Twojego sprzętu. Notebook powinien być podłączony do źródła zasilania podczas tego procesu.

Od Windows 10 Build 2004 (aktualizacja z maja 2020 roku) istnieje również alternatywna opcja resetowania z chmury, w której system operacyjny Windows pobiera aktualne dane instalacyjne z internetu. Ta funkcja działa również w Windows 11 i nie wymaga korzystania z polecenia "systemreset".

Naciśnij skrót klawiaturowy Windows + I, następnie kliknij "System > Odzyskiwanie > Resetuj ustawienia komputera osobistego", a następnie "Zachowaj moje dokumenty > Pobieranie z chmury" lub "Usuń wszystko > Pobieranie z chmury".

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dan Stracke

Last Updated: 09/11/2023

Views: 5762

Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dan Stracke

Birthday: 1992-08-25

Address: 2253 Brown Springs, East Alla, OH 38634-0309

Phone: +398735162064

Job: Investor Government Associate

Hobby: Shopping, LARPing, Scrapbooking, Surfing, Slacklining, Dance, Glassblowing

Introduction: My name is Dan Stracke, I am a homely, gleaming, glamorous, inquisitive, homely, gorgeous, light person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.